Dziś mam ochotę przyjrzeć się notowaniom BTC. W mej opinii cena znajduje się w bardzo interesującym miejscu i należy poświęcić chwilę próbom zrozumienia skąd przyszliśmy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.
Muszę wspomnieć, że nie jestem osobą, która odebrała celowane wykształcenie. Jestem samoukiem, który kładzie szczególny nacisk wykorzystanie Analizy Technicznej jako głównej składowej procesu decyzyjnego. Wynika to z mego podejścia, które zakłada, że wykres, choć jest trudny do odczytania w znacznej mierze pozwala na interpretację ukrytych intencji „mądrych pieniędzy”. Pragnę zaznaczyć, że poniższe słowa obrazują tylko i wyłącznie mój punkt widzenia, który nie musi być słuszny oraz to, że publikacja, absolutnie nie jest poradą inwestycyjną ani edukacyjną w rozumieniu jakiegokolwiek prawa regulującego te zagadnienia. Zwyczajnie mam zamiar bredzić na tematy, których nie znam.
Tło
Spoglądam na wykres BTC, mniej więcej ostatnich dwóch lat i dostrzegam zakończenie trendu spadkowego, strukturę akumulacyjną i kilka reakumulacji. Struktury przerywane są silnym trendem wzrostowym. Dziś cena znajduje się w zakresie handlowym u maksimów tego ruchu a zarazem blisko ATH notowań. W samym zakresie cena znajduje się w jego dolnej części.
Analiza wykresu
Analizę rozpocznę od interwału dziennego. Na wykres nanoszę wydarzenia zgodnie z metodologią Wyckoffa. Uzupełniam to profilem wolumenu, tak aby cały zakres handlowy był poddany analizie za jego pomocą. Wartości skrajne profilu - analizuje odchylenie o wartości dwóch sigm - służą mi jako ograniczenia zakresu handlowego. Dodaje do wykresu kilka elementów klasycznej Analizy Technicznej jak linie trendu czy formacje cenowe. Linie trendu prowadzę po testach pod początku trendu.
Wykres 1. Notowanie BTC z oznaczonymi wydarzeniami według metodologii Wyckoffa
Interpretacja i przemyślenia
W mojej opinii patrzę na akumulację zgodną z ideą stworzoną przez Richarda Wyckoffa. Malejące obroty podczas rozwoju struktury, brak silnych sygnałów podażowych, dynamika wolumenu czy zachowanie się ceny sugerują spokojną akumulację. Uważam, że została stworzona tutaj przyczyna kontynuacji trendu wzrostowego. W ostatnim czasie, szczególnie w niższych interwałach widoczne sygnały słabości straszyły gwałtownym rozwojem zdarzeń. Zmiana ceny przyjęła kształt klina zniżkującego, który ma akumulacyjny charakter. Poparcie tej tezy wynika również z elementu psychologicznego, który jest widoczny na wykresie. Przez wiele dni, szczególnie w niższych interwałach widoczne sygnały słabości straszyły gwałtownym rozwojem zdarzeń. Akumulacja zachodzi poprzez wywołanie odpowiednich uczuć u słabych rąk jak strachu, paniki czy bezradności wobec poniesionej straty zmuszając je do oddania swych aktywów. Coraz niższa cena w strukturze, wysoka cena ogółem jak i sygnały słabości sprzyjają temu zachowaniu.
Chciałem napisać krótką analizę na tematy bliskie wolumenowi ale spoglądając na to stworzyłem doszedłem do wniosku, że muszę zwrócić uwagę na teorie fal Elliota. Rozważam następującą sytuację. Ostatni silny test poprzedzający trend biorę jako początek pierwszej fali. Zaznaczam ekstrema zakresu handlowego uzyskując korektę zgodną z potrójną trójką teorii Elliota. Chronologicznie widzę korektę płaską, trójfalowy układ i zygzak w postaci trójkąta zniżkującego oraz trójkąta skośnego. Korekta ma charakter horyzontalny z delikatnie obniżającymi się szczytami. Zgodnie z teorią poprzedza on wzrost ceny.
Wykres 2. Notowanie BTC z elementami teorii Elliota
Z uwagi na nakładające się założenia dwóch teorii rynkowych jak i czas tworzenia struktur rynkowych uważam za bardzo prawdopodobne rozpoczęcie trendu wzrostowego. Najprawdopodobniej wystąpi jeszcze test podaży nim cena zbliży się do górnego ograniczenia zakresu handlowego. Muszę odnieść się jeszcze do zaistniałej sytuacji, część opisująca teorię Elliota powstała w chwili mego zwątpienia, że uda się dojrzeć jeszcze coś ciekawego, co kryje wykres. Z drugiej strony swego rodzaju nauczka ponieważ nie wykorzystałem wszystkiego co mogłem a kierowałem się niczym uzasadnionym zamiast faktami. Myślę, że warto to zawrzeć w ramach analizy ponieważ niezwykle łatwo wpaść w pułapkę swego przekonania co może mieć negatywny wpływ na cały proces, analizy i tradingu.
Dziękuje tym co przebrnęli przez me słowa. Życzę udanych analiz i zyskownych transakcji!
CatTheTrader
评论
Dolny wskaźnik ukazuje wolumen reprezentatywny dla całego rynku BTC. Rozpatrując sytuację na tę chwilę, rynek przedstawia Wolumenową Formację Odwrócenia.
W interwale 1h szereg sygnałów akumulacyjnych, WFO i korekta trendu spadkowego. Ostatni szczyt bez charakteru silnej podaży. Zachowanie się ceny i wolumenu sugeruje Wstępne Wsparcie i Wyczerpanie Sprzedających w nawiązaniu do metody Wyckoffa. Analizując sytuację od strony dziennego interwału, rozważam Sprężynę Akumulacyjną.
评论
Pomysł uzupełniam o predykcje stworzoną przez sieci neuronowe.