Banki od zawsze rozgrzewały wyobraźnię inwestorów. W końcu dużo od nich zależy, bo mają ogromny wpływ na zachowanie indeksu WIG_20. Mówi się też, że bez wzrostu akcji banków trudno mówić o trwałych wzrostach na GPW.
Ten rok nie jest łaskawy na posiadaczy akcji z tego sektora. Stopa zwrotu w tym roku wynosi - 41,63 %. Gorsze są tylko indeksy: - WIG_LEKI - 43,09 % - WIG_ODZIEZ - 51,94 % - WIG_SPOZYW - 53,67 %
Gdy w tym roku zapowiadało się, że banki odnotują rekordowe zyski, na horyzoncie pojawiły się "wakacje kredytowe", wciąż otwarta jest też sprawa kredytów frankowych, a politycy dopominają się wyższego oprocentowania lokat, strasząc konsekwencjami w przypadku braku reakcji. O daninie od nadmiarowych zysków wolę nie wspominać.
Te czynniki, plus inflacja i spodziewane spowolnienie gospodarcze, a teraz jeszcze malejące szanse na środki z Unii Europejskiej powodują, że oczywista okazja inwestycyjna jaką mogły wydawać się banki już taka oczywista nie jest. Jeśli dołożymy jeszcze do tego rok wyborczy i trudne do przewidzenia pomysły polityków (kolejne obietnice socjalne), to faktycznie analiza i dobór akcji z sektora bankowego do portfela, wymaga od każdego inwestora dużo więcej wysiłku.
Z drugiej strony, wielokrotnie w przeszłości inwestowanie w akcje banków przy wskaźniku C/WK<1 dawało szansę na zyski w dłuższym terminie. Obecnie wskaźniki C/WK dla wybranych banków (z WIG_20) wyglądają następująco: - MBANK - 0,64 - SANPL - 0,85 - PEKAO - 0,88 - PKOBP - 0,96 Może to przypadek, ale na dzisiejszej sesji mieliśmy takie oto wzrosty: - MBANK + 8,81 % - SANPL + 5,69 % - PEKAO + 5,81 % - PKOBP + 3,49% Szczególnie w przypadku MBANKu i PKOBP widać, że ta korelacja może mieć znaczenie.
Przejdźmy teraz do analizy sytuacji technicznej indeksu WIG_BANKI. Dzisiejsza sesja przyniosła solidne wzrosty +4,02% co spowodowało, że był to najmocniej rosnący indeks branżowy. Dzięki temu wzrostowi wartość indeksu przekroczyła średnią MA45. Teraz mamy otwartą drogę do oporu na poziomie MA130. Jest jednak jedno "ale". Warto pamiętać, że dzisiejsze wzrosty są w dużej mierze pochodną dobrych nastrojów za oceanem. Wyniki Bank of America i Bank of New York Mellon przekroczyły oczekiwania dotyczące kwartalnych zysków. Za chwilę poznamy wyniki kolejnych finansowych gigantów. Czy one również pozytywnie zaskoczą inwestorów i analityków ?
Dlatego podejmując decyzje o zainwestowaniu w teoretycznie "tanie" akcje banków warto się zastanowić czy to jest "ten moment" ? Odpowiedź nie jest prosta i każdy powinien samodzielnie ocenić jaki poziom ceny będzie atrakcyjny w dłuższym horyzoncie planowanych inwestycji.