InvezzInvezz

MFW ostrzega przed rosnącym ryzykiem dla gospodarki Azji – oto dlaczego

Night view of Philippines capital Manila, Asia economy, IMF on Asian economies

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wydał surowe ostrzeżenie dotyczące rosnącego ryzyka gospodarczego w Azji, zwracając uwagę na takie wyzwania, jak zaostrzające się konflikty handlowe, spowolnienie na rynku nieruchomości w Chinach i potencjalne zakłócenia na rynkach globalnych.

Zgodnie z najnowszą prognozą gospodarczą regionu przygotowaną przez MFW, czynniki te, w połączeniu z wrażliwością regionów, mogą doprowadzić do destabilizacji wzrostu gospodarczego kontynentu.

Ponieważ spowolnienie gospodarcze w Chinach stanowi bezpośrednie zagrożenie dla sąsiednich gospodarek o podobnych profilach eksportu, MFW apeluje do Pekinu o podjęcie zdecydowanych działań politycznych, które pobudzą ożywienie gospodarcze napędzane popytem i ustabilizują perspektywy regionu.

W swoich najnowszych prognozach MFW przewiduje, że gospodarka Azji wzrośnie o 4,6% w 2024 r. i 4,4% w 2025 r., co stanowi niewielką poprawę w stosunku do szacunków z kwietnia, ale nadal jest to spadek w porównaniu do 5% wzrostu spodziewanego w 2023 r.

Fundusz ostrzega jednak, że ryzyko nadal jest raczej spadkowe.

Do ryzyk tych zaliczają się potencjalne wstrząsy gospodarcze spowodowane wcześniejszym zacieśnianiem polityki pieniężnej i utrzymujący się wpływ napięć geopolitycznych, które mogą ograniczyć globalny popyt i doprowadzić do wzrostu kosztów handlu.

„Istnieje duże ryzyko eskalacji ceł odwetowych między głównymi partnerami handlowymi” – zauważono w raporcie, ostrzegając, że takie środki odwetowe doprowadzą do rozpadu relacji handlowych i spowolnią dynamikę gospodarczą w całej Azji.

Czynnik Chin

Rola Chin w tej perspektywie jest znacząca.

MFW podkreślił potrzebę zarządzania przez Chiny dostosowaniem sektora nieruchomości i zwiększenia popytu konsumpcyjnego w celu zapobieżenia efektom ubocznym dla innych gospodarek.

Większy niż przewidywano spadek gospodarczy w Chinach może mieć globalne konsekwencje, dlatego MFW apeluje do Pekinu o nadanie priorytetu politykom wspierającym popyt wewnętrzny w celu zabezpieczenia się przed regionalnymi i globalnymi słabościami gospodarczymi.

Podczas gdy wyzwania te kształtują sytuację gospodarczą, przywódcy międzynarodowi wyrazili również obawy podczas dorocznego spotkania MFW i Banku Światowego, dotyczące potencjalnych skutków ubocznych zmiany przywództwa USA.

Analitycy ostrzegają, że jeśli Donald Trump powróci do władzy, proponowane przez niego cło w wysokości 10% na cały import i aż 60% na import z Chin, może poważnie zakłócić globalne łańcuchy dostaw.

Takie cła prawdopodobnie znacznie podniosłyby koszty handlu i osłabiłyby wzrost gospodarczy regionu.

A co z Japonią?

MFW zwrócił też uwagę na Japonię, radząc jej ostrożne zrównoważenie polityki fiskalnej, ponieważ kraj ten zmaga się z własnymi problemami gospodarczymi.

W związku z tym, że japoński bank centralny zaczął podnosić stopy procentowe, Krishna Srinivasan, dyrektor MFW w regionie Azji i Pacyfiku, podkreślił, że Japonia powinna finansować nowe wydatki w ramach istniejących budżetów, zamiast zaciągać dodatkowe długi.

Najnowszy pakiet wydatków premiera Shigeru Ishiby może przynieść ulgę gospodarstwom domowym ponoszącym wyższe koszty, jednak MFW podkreśla, że wsparcie to musi być ukierunkowane i odpowiedzialne fiskalnie.

W kwestii polityki pieniężnej Bank Japonii (BOJ) stoi przed trudnym zadaniem znalezienia równowagi, rozpoczynając dostosowywanie stóp procentowych.

Bank Japonii utrzymał bardzo niskie stopy procentowe, ale pojawiają się sygnały, że może je stopniowo podnosić, jeśli Japonia zbliży się trwale do swojego celu inflacyjnego na poziomie 2%.

Prezes Banku Japonii Kazuo Ueda powtórzył, że podwyżki stóp procentowych będą przeprowadzane ostrożnie i będą uzależnione od danych dotyczących inflacji, podkreślając tym samym zaangażowanie Banku Japonii na rzecz stopniowego podejścia opartego na danych.

Regionalna prognoza MFW rzuca światło na złożoną zależność ryzyk kształtujących trajektorię gospodarczą Azji, od kryzysu na rynku nieruchomości w Chinach i potencjalnych zmian w handlu ze Stanami Zjednoczonymi po strategie zadłużeniowe Japonii na tle rosnących stóp procentowych.

Apel MFW o ukierunkowaną politykę fiskalną i ostrożne dostosowania monetarne w całym regionie podkreśla pilną potrzebę skoordynowanych działań w celu stawienia czoła tym narastającym wyzwaniom.


来自Invezz的更多新闻

更多新闻