ReutersReuters

Waluty stabilne po wyprzedaży, forint pozostaje pod presją

Waluty Europy Środkowej w czwartek odrabiały częściowo straty po wyprzedaży w czasie poprzedniej sesji, spowodowanej obawami przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w USA.

Dolar zyskiwał na wartości, gdyż inwestorzy nie spodziewają się już obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA o 50 punktów bazowych, co znalazło odzwierciedlenie w rosnących rentownościach obligacji skarbowych.

Dolara wspierały także przewidywania, że Donald Trump może wygrać wybory prezydenckie, gdyż jego polityka podatkowa i taryfowa jest uważana za proinflacyjną, co według prognoz rynków może sprzyjać utrzymaniu wysokich stóp procentowych w USA i wpłynąć negatywnie na waluty ich partnerów handlowych.

„Dziś widać niewielką poprawę w CEE3, kurs euro do dolara odbił od dołków, więc można odczuć pewną ulgę” – powiedział warszawski dealer walutowy.

Złoty EURPLN rósł koło południa o 0,15% do 4,341 za euro, podczas gdy forint węgierski EURHUF, który w tym roku radził sobie najsłabiej w regionie, notując spadek o 4,8%, utrzymał się na stabilnym poziomie, oscylując wokół 403 za euro.

„Wczoraj waluty rynków wschodzących wyraźnie osłabły, a dolar się umocnił” – napisali w raporcie analitycy Equilor, dodając, że chociaż lokalne rynki na Węgrzech były zamknięte, forint również osłabił się powyżej 403 za euro przy niskich obrotach, osiągając najsłabszy poziom od stycznia 2023 roku.

Słabość forinta zmusiła Narodowy Bank Węgier do wstrzymania obniżek stóp procentowych na posiedzeniu we wtorek.

Nawet po obniżkach o łącznie 11,5 punktu procentowego od maja 2023 roku, referencyjna stopa procentowa Węgier wynosząca 6,5% jest najwyższa w Unii Europejskiej, a Narodowy Bank Węgier (NBH) zmierza w kierunku potencjalnie dłuższej przerwy w obniżkach stóp.

„Biorąc pod uwagę wagę, jaką NBH przywiązuje do zmian kursów walutowych, uważamy, że poziom forinta nadal działa jako 'wiążące ograniczenie' tempa redukcji stóp procentowych” – głosi raport Goldman Sachs z tego tygodnia.

W piątek agencja ratingowa Standard and Poor's ma opublikować swoją ocenę wiarygodności kredytowej Węgier. Oczekiwanie na tę informację sprawiło, że inwestorzy zachowywali ostrożność.

Korona czeska EURCZK rosła o 0,17% do 25,23 za euro.

„Korona czeska jest w lekkiej defensywie, ale niepewność przed wyborami w USA wyraźnie wpływa na nią znacznie mniej niż na forinta czy złotego. Para walutowa (EURCZK) pozostaje zatem w przedziale 25,20–25,30” – napisali analitycy CSOB w raporcie.

登录或创建永久免费帐户以阅读此新闻

来自Reuters的更多新闻

更多新闻